Wycieczkowy czerwiec przedszkolaków

Początek czerwca to tradycyjnie dla opalenickich przedszkolaków czas całodniowych wycieczek.

            3 czerwca 2019 roku dwie grupy dzieci odwiedziły Klimkową Osadę w Cichej Górze. Był to wyjazd rekreacyjny połączony ze zwiedzaniem gospodarstwa i poznawaniem z bliska niektórych zwierząt. Dzieci powitał jeden z pracowników gospodarstwa i zaprosił je do rozgoszczenia się w wigwamie. Potem, podczas gdy jedne dzieci odbywały przejażdżki bryczką i bawiły się na jednym z placów zabaw, pozostałe przeszły do stajni, by obejrzeć konie i poznać ich zwyczaje. Konie chętnie prezentowały się dzieciom, a one z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści o tym, że konie śpią na stojąco, mają swoją łaźnię, bardzo lubią siano, chętnie dają się czesać i szczotkować oraz, że lubią biegać tak jak dzieci. Przedszkolaki zobaczyły także osły, owce, barana, króliki, psy pasterskie.  W wigwamie dzieci wzięły udział w zabawach i tańcach przy wesołej muzyce.

            Kolejne wycieczki miały miejsce 5 czerwca. Grupa dzieci 5 letnich odwiedziła Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach. Dzieci wzięły tam udział w programie edukacyjnym U wikliniarza z warsztatami wikliniarskimi. Dowiedziały się, jak wygląda uprawa wikliny oraz jak należy ją przygotować, aby można z niej formować różne przedmioty. Po tej cennej lekcji dzieci samodzielnie wyplatały wózki z wikliny, które na pamiątkę mogły zabrać do domu. Obejrzały też eksponaty związane z ginącymi, a dla dzieci zupełnie nieznanymi zawodami, takimi jak kowal, czy bednarz. Dzieci żywo interesowały się sposobem prania na tarce w dużych baliach, maglowania oraz eksponatami używanymi przez bednarza i kowala. Wszystkiego mogły dotknąć, spróbować jak działa, przekręcić, sprawdzić jak jest zrobione. Była to niezwykłe doświadczenie i ciekawa lekcja historii. Nie mogło oczywiście zabraknąć zabawy i pikniku z kiełbaskami. 

            Tego samego dnia dwie  inne grupy  wyjechały do Kluczewa, gdzie czas spędziły w  Starej Chacie u Kowala. Tu również zetknęły się z przedmiotami, które trudno znaleźć w dzisiejszym otoczeniu dzieci. Były wózki z dyszlem, drewniane hulajnogi i samochody, którymi można było pojeździć. Największą ciekawostką był pokaz wykuwania podkowy w kuźni oraz zwiedzanie ponad 100 letniej wiejskiej chaty z zachowanymi w niej starymi meblami i ciekawymi przedmiotami, min. kołowrotkiem, żelazkiem z duszą,  kołyską dla dziecka, maglem i wieloma innymi przedmiotami codziennego użytku sprzed 100 lat. Dzieci mogły również zobaczyć, a nawet spróbować, jak doi się krowę i przędzie wełnę. Wiele przyjemności dostarczyły dzieciom zabawy z biegającymi po gospodarstwie królikami, kozami i owcami. Do atrakcji należały też przejażdżki wozem po okolicy. Dopełnieniem wycieczki było pałaszowanie smacznych rogalików oraz kiełbasek z chlebem ze smalcem i ogórkiem  przygotowanych przez gospodarzy.

            Trzeci wycieczkowy dzień 7 czerwca, to wyjazd 4 grup dzieci do Nenufar Club  w Kościanie, gdzie czekało na nich wiele atrakcji i przygód. Poza pobytem na wyjątkowo bogatym placu zabaw, dzieci przepłynęły tratwami razem z Kapitanem Glutem i jego załogą na wyspy: indiańską i egipską urozmaicone wieloma ciekawymi elementami typowymi dla tych obszarów i kultur. Podczas tego krótkiego rejsu nauczyły się pirackich pieśni, okrzyków i wiosłowania.  W wioskach spotkały prawdziwego Indianina, obejrzały wigwamy – domy Apaczów, strzelały z łuku, poznały egipskie hieroglify, szukały ukrytych skarbów. Każdy przeszedł prawdziwy chrzest piracki  i w nagrodę dostał medal. Na szlaku dzieci oglądały również makiety znanych budowli świata, miedzy innymi Wieżę Eiffla, Statuę Wolności, egipskie piramidy. Wycieczka niezwykle udana pozostanie na długo w pamięci dzieci.