Projekt „Fascynujący Świat Pszczół”

W poniedziałek 21 października dzieci z Przedszkola nr 1 w Opalenicy miały okazję poznać niesamowity i niezwykle ciekawy świat pszczół, który przedstawił im Pan Jacek – asystent autora projektu Aleksandra Rębacza. Spotkanie związane było z projektem „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, do którego przyłączyła się także Gmina Opalenica. W fascynującej opowieści prelegent przekazał dzieciom wiele ciekawostek z życia pszczół. Opowiedział min. o rządach i zadaniach królowej, pszczołach strażniczkach i robotnicach oraz ich roli w ulu, a także o pracy pszczelarza w pasiece. Dzieci dowiedziały się też, jak i skąd bierze się miód, ile miodu produkuje pszczoła w ciągu swojego życia i jak długo żyje ten owad. Maluchy mogły zajrzeć do prawdziwego ula, gdzie znajdują się pomieszczenia o różnym znaczeniu, dotknąć plastra miodu oraz zobaczyć w specjalnie przygotowanym szklanym ulu, jak pracuje pszczela rodzina. Podczas spotkania pojawiło się nowe słownictwo, takie jak: wosk pszczeli, nektar, pyłek kwiatowy, które nie pozostało bez wyjaśnienia. Dzieci mogły nie tylko słuchać i oglądać, ale również smakować miodu, pyłku kwiatowego i samodzielnie wykonać świeczkę z wosku pszczelego. Najważniejszym jednak było przesłanie o tym, jak ważne dla człowieka są pszczoły, ile im zawdzięczamy i jak powinniśmy dbać o te pożyteczne owady.

            Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom i łopatkę do miodu, a grupa kolorową książeczkę z wiadomościami o pszczołach. To fascynujące spotkanie, które dzieci chłonęły wszystkimi zmysłami na pewno zapadnie im głęboko w pamięci.