Piknik w Porażynie

23 czerwca 2022 roku trzy grupy dzieci zostały zaproszone przez Radną Rady Powiatu Nowotomyskiego Panią Dorotę Kaczmarek na piknik ekologiczny do Ośrodka Szkoleniowo – Wypoczynkowego w Porażynie połączony z rozstrzygnięciem konkursu na Ekologiczną Ścieżkę Sensoryczną, w którym nasza placówka wzięła udział. Impreza przebiegała pod znakiem gier, zabaw i konkurencji sportowych na świeżym powietrzu zorganizowanych przez pracowników Powiatowego Centrum Sportu w Nowym Tomyślu, które zapewniły dzieciom wiele emocji i radości. Dzieci mogły również wykazać się swoim talentem plastycznym w malowaniu na folii. Kulminacyjną częścią pikniku było rozstrzygnięcie konkursu na Ekologiczną Ścieżkę Sensoryczną, która miała stać się miejscem do zabawy edukacji dzieci. W konkursie nie było przegranych. Za udział, zaangażowanie oraz ciekawe pomysły, nasze przedszkole otrzymało pamiątkowy dyplom oraz voucher na zakupy w sieci sklepów Format. Nagrody wręczył Wicestarosta Nowotomyski Pan Marcin Brembor.

Przedszkole nr 1 zgłosiło do konkursu 3 ścieżki sensoryczne:

Ścieżka nr 1

Ścieżka sensoryczna wykonana z tworzyw i materiałów stanowiących odpady, bądź zużyte części montażowe: kawałki wykładzin dywanowych o różnej strukturze, gumolit, styropian, pianka tapicerska, folia bąbelkowa, wiklina, płytka podłogowa, wycieraczka gumowa, tapeta, papier ścierny, tkanina wełniana.

Ścieżka stanowi trwałą pomoc dydaktyczną do wykorzystania w przedszkolu. Dzieci mogą poznawać i nazywać różne faktury, badając je dłońmi oraz gołą stopą.

Ścieżka nr 2

Okolicznościowa ścieżka sensoryczna wykonana w okresie jesiennym. Ścieżka składa się z tworzywa przyrodniczego: szyszek, gałązek, kasztanów, kory, liści. Ścieżka nie ma charakteru trwałego, ale może stanowić element zajęć dydaktycznych, umożliwiających poznawanie, odczuwanie, nazywanie faktur.

Ścieżka nr 3

Ścieżka sensoryczna wykonana w ogrodzie przedszkolnym. Stanowi trwały element ogrodu i może być wykorzystywana w różnych sytuacjach edukacyjnych. Obudowa wykonana jest ze zdemontowanych kołków drewnianych będących nieużytkiem.  Materiał wypełniający ścieżkę jest całkowicie ekologiczny i może podlegać wymianie po jego zniszczeniu. Ścieżkę wypełniają: kamienie i kamyki, piasek, kora, szyszki, patyki, kawałki płytek. Ścieżka umożliwia chodzenie po niej w obuwiu oraz bosymi stopami.