EKOdzieciaki z naszej paki czyli XIV Rodzinny Festyn Rekreacyjny

EKOdzieciaki z naszej paki, to  hasło XIV Rodzinnego Festynu Rekreacyjnego, który odbył się w sobotę 25 maja na terenie ogrodu Przedszkola nr 1 w Opalenicy.

Do tegorocznego pikniku przygotowywaliśmy się od kilku miesięcy. Gromadziliśmy pomysły na zabawę, konkursy i atrakcje dla dzieci, rodziców i ich znajomych. Chęci i pomysłów nie szczędzili też bardzo zaangażowani rodzice z Rady Rodziców i nie tylko, którzy poszukiwali fantów na loterię, włączali się w organizację imprezy, piekli pyszne ciasta   i samodzielnie przygotowywali bardzo atrakcyjne eko gadżety, które były jednym z motywów przewodnich naszego festynu promującego działania ekologiczne na rzecz środowiska i zdrowego stylu życia. Działaniem towarzyszącym była możliwość zarejestrowania się w punkcie medycznym, w Dniu Dawcy Szpiku jako potencjalny dawca krwiotwórczych komórek macierzystych.

Dzień od rana był pełen pracy. Tatusiowie z Panem Andrzejem – konserwatorem przedszkola pomagali ustawiać stoliki i krzesła w „kawiarence pod chmurką”, przygotować stoiska z atrakcjami, scenę   i miejsca wypoczynku. Panie przygotowywały zdrowe smakołyki, dekorowały teren, gromadziły niezbędne przybory, rekwizyty i fanty na loterię. W ogrodzie stanął też tekturowy zamek, który dzieci malowały farbami przez cały czas trwania festynu. O godzinie 11.00 wszystko było gotowe na przyjecie gości, którzy licznie zaczęli przybywać na nasz ogród. Dopisała też pogoda, więc impreza zapowiadała się znakomicie.

Dyrektor przedszkola Dorota Plewka powitała serdecznie wszystkich przybyłych gości i zaprosiła do aktywnego spędzenia sobotniego popołudnia. Potem wicedyrektor Maria Szober przedstawiła gościom wszystkie przygotowane atrakcje podkreślając ekologiczny charakter imprezy. Zachęciła do zakupu ekologicznych woreczków do pakowania warzyw i owoców, które świetnie zastąpią foliowe torby niszczące środowisko. Wcześniej testerami woreczków były dzieci, które wykorzystały je w toku zabaw tematycznych w przedszkolu. Polecała też rękodzieło w postaci pięknych kwiecistych serc wykonanych przez twórcze mamy z naturalnych materiałów. Wszystkie te przedmioty mogą być wyjątkowym prezentem z okazji Dnia Matki. Nie można w tym miejscu nie powiedzieć o pysznych, zdrowych potrawach bez konserwantów i sztucznych dodatków przygotowanych przez panie z przedszkola. Już w nocy pieczone były pączki i gofry, a kucharki gotowały zupę gulaszową. W menu polecano także hot-dogi, popcorn, frytki, domowe ciasta oraz wodę z cytrusami i miętą, kawę i herbatę. Dbając o zdrowy styl życia nie mogło zabraknąć zabaw sportowych. Było więc przeciąganie liny, biegi slalomowe, wyścigi kelnerów, celowanie do bramki, kręcenie hula-hopem, bitwy na piankowe miecze i inne. Poza tym zorganizowano też rodzinne konkursy, np. Tatuaż dla tatusia wykonywany przez dzieci czy Mumia, czyli rodzic lub dziecko w kokonie z papieru toaletowego. Było dużo śmiechu i emocji. Ważnym elementem festynu były występy przedszkolaków. Każda grupa  zaprezentowała się na scenie wykonując układ taneczny, któremu towarzyszyła piosenka – oczywiście o treściach ekologicznych, eko stroje czy instrumenty wykonane  z nieużytków. Dzieci pokazały, że tematyka ekologiczna nie jest im obca, a i one same uczą się, jak żyć w zgodzie z naturą. Swoją obecnością zaszczyciły nas też trzy formacje taneczne ze Szkoły Podstawowej w Opalenicy: Okey Kids pod kierunkiem Pani Agnieszki Wojciechowskiej, Okey Power z trenerką Panią Beatą Ziobro oraz  grupa ODS, którą prowadzi Pani Joanna Zwierzchowska. Wszystkie formacje zaprezentowały się w bardzo energetycznych i widowiskowych układach oklaskiwanych gromkimi brawami. Grupy prezentują się u nas od kilku lat, a jest nam tym bardziej miło, że widzimy w nich wychowanków przedszkola, z których jesteśmy bardzo dumni.   Atrakcją festyny jest organizowana każdego roku loteria fantowa, która cieszy się dużym powodzeniem. Poza atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi można było w niej wygrać bony na usługi kosmetyczne, fryzjerskie, wulkanizacyjne, na konsumpcję w opalenickich lokalach, zaproszenia na basen i inne. Kupując losy-cegiełki rodzice wspierają wiele wspólnych inicjatyw Rady Rodziców i przedszkola na rzecz naszych wychowanków.                                                                                                                                             Miłą atmosferę i zadowolenie, szczególnie dzieci, wspomagały liczne działania towarzyszące takie jak: malowanie twarzy, wyplatanie warkoczyków przez wprawne ręce mam, kącik labolatorium, puszczanie baniek mydlanych, kręcenie balonowych cudeniek i oczywiście zabawa przy muzyce.

Duży nakład pracy i poświęcony swój drogocenny czas zarówno personelu placówki jak i rodziców nie poszły na marne, bo impreza była bardzo udana. Pozostanie z niej wiele fotografii, dzięki czemu wspaniała zabawa i niecodzienna atmosfera zostaną na długo w pamięci wszystkich uczestników. Mamy nadzieję, że każdy znalazł tu coś ciekawego dla siebie i w niepowtarzalnej atmosferze miło spędził czas z rodziną i znajomymi.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy ofiarowali nam swoje pomysły, środki materialne, liczne fanty, gadżety i swój czas angażując się w organizację, przygotowanie i przebieg festynu. Wyrazy podziękowania kierujemy także do wszystkich przyjaciół przedszkola, którzy każdego roku służą swoją pomocą by uświetnić nasz festyn. Dziękujemy również dzieciom, rodzicom, bliższym i dalszym krewnym za liczny udział w imprezie. Mamy nadzieję, że nasze działania w kierunku troski o środowisko przeniesione zostaną na grunt codzienności i będą naszym wkładem w lepsze jutro dla przyszłych pokoleń.